Jastarnia

Miasto i gmina w województwie pomorskim i powiecie puckim. W 2007 roku, to pięknie położone na Półwyspie Helskim miasto, było zamieszkane przez 2763 osoby.

Pierwsza wzmianka o osadzie w miejscu dzisiejszej Jastarni, pochodzi z 1378 roku. Był to dokument wydany przez komturów krzyżackich, w którym wymieniono miejscowość Osternäs, będącą najprawdopodobniej późniejszą Jastarnią. Była to niemal zawsze biedna wieś rybacka.

W pierwszych latach XX wieku, nastąpił rozwój osady jako kąpieliska, a największy "boom" inwestycyjny rozpoczął się w latach 20 i 30 XX wieku. Powstała w tym czasie linia kolejowa (1922), port rybacki (1930), nowy kościół (1932) i pierwszy dom zdrojowy (1939).

Przededniu II wojny światowej rozpoczęto budowę Ośrodka Oporu "Jastarnia". Inwestycja nie została ukończona, a poprzez zdetonowanie torped na lądzie w okolicy Kuźnicy, przerwano bezpośredni dostęp do Jastarni. W wyniku ogólnego przebiegu wojny, cały półwysep skapitulował 2 października 1939 roku. W czasie wojny Niemcy rozbudowali i obsadzili ponownie okoliczne fortyfikacje trwając tam do 10 maja 1945 roku.

Od 1973 roku Jastarnia posiada prawa miejskie, będąc jednocześnie jedną z najbardziej obleganych w okresie letnim miejscowości w Polsce. Przy 2763 mieszkańcach, przebywa dziennie w tym kąpielisku, nawet 25 000 osób. Niewątpliwie warto w Jastarni wypoczywać.

Dodaj opinię
Jastarnia adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Jastarnia, zobacz gdzie w Jastarni zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Jastarnia.
  • 84-140 Jastarnia
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Jastarnia opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij