Port rybacki Hel

Zbudowany przez pruskie władze w latach 1882-83, od samego początku służy kutrom i pracującym na nich rybakom. Pierwotnie było to zaledwie drewniane kotwicowisko, zbudowane na przybrzeżnej mieliźnie o długości o. 350 metrów. Dopiero prace z czasów II RP pozwoliły na rozbudowanie portu do dzisiejszych rozmiarów. Dziś zyskał również na znaczeniu turystycznym.

Aktualnie port rybacki w Helu posiada 3 główne baseny - wewnętrzny, jachtowy oraz zewnętrzny, zajmujące razem ponad 9,5 hektara. Oddzielają je kolejne pirsy, rybacki, wewnętrzny i kaszubski. Łączna długość ścianek cumowniczych to ok. 654 m, zaś nabrzeży wyładunkowego, remontowego i wyposażeniowego 514 m. Obszar portu wyznaczają dwa falochrony: dłuższy, łukowaty zachodni (ok. 615 m) oraz południowy (180 m).

Do portu rybackiego mogą wchodzić jednostki nie dłuższe niż 80 m i zanurzeniu maksymalnym 6 m. Dla kutrów przygotowano ok. 12 stałych miejsc postojowych, z kolei marina jachtowa jest w stanie przyjąć do 35 żaglówek, motorówek i innych sportowych jednostek. Przy czym ich zanurzenie nie może przekraczać 4,5 m. Oczywiście cumują tutaj również statki pasażerskie, trafiają się także wodoloty.

Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w tym porcie jest helskie jajo - punkt informacji turystycznej na zachodnim falochronie. Można jeszcze wspomnieć o stojącym przy lądowym wejściu do portu krzyżu, poświęconym pamięci tych, którzy zginęli na morzu. Wotum jest pełne symbolicznych odniesień do rybackiego życia.

Infrastrukturą portową zarządza Urząd Morski w Gdyni, natomiast nad jego funkcjonowaniem czuwa spółka Zarząd Portu Morskiego Hel “KOGA”.

Dodaj opinię

Port powstał pod koniec XIX w., by usprawnić i ułatwić pracę helskich rybaków. W dwudziestoleciu międzywojennym kilkukrotnie go modernizowano. Dziś stanowi bazę dla kutrów, statków pasażerskich i jachtów turystycznych. Piesi chętnie wybierają się na spacer po falochronach, zwłaszcza ponad 600-metrowy zachodni. Tu też znajduje się charakterystyczne helskie jajo.

Port rybacki Hel adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Port rybacki Hel, zobacz gdzie w Jastarni zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Port rybacki Hel.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Port rybacki Hel opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij