Pomnik Juraty

Jurata to bogini morska i legendarna córka Boga Mórz, dobrze znana w tym regionie. Jej pomnik i fontanna odsłonięte zostały 22.07.2006 r., w 75 rocznicę powstania uzdrowiska. Autorem monumentalnej rzeźny jest Stanisław Szwechowicz, pochodzący z Gdańska.

Według legendy, rozgniewany król - ojciec Juraty, dowiedziawszy się o uczuciu jakie łączy córkę i tutejszego, zwykłego rybaka, zniszczył bursztynowy pałac, zwany wówczas Jantarem, ciskając w niego piorunami. Wezbrał się również potężny sztorm, który zabił biedną Juratę, a resztki bursztynu z roztrzaskanego na kawałki pałacu można do dziś odnaleźć na jurackiej plaży.

Dodaj opinię

Wyraz przywiązania tutejszych mieszkańców do tradycji. Według starych podań, Jurata była córką Boga Mórz, zakochaną w prostym rybaku. Wściekły demiurg zesłał straszliwy sztorm i burzę, które zabiły Juratę i zniszczyły bursztynowy pałac. Jego resztek można poszukać na pobliskich plażach. Pomnik-fontannę wykonał w 2006 r. gdański rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz.

Filmowaniem Pomnika Juraty może zająć się firma KM Studio kamerzysta Wrocław

Pomnik Juraty adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pomnik Juraty, zobacz gdzie w Jastarni zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pomnik Juraty.
  • Ulica
    Międzymorze
    Pomnik Juraty mieści się przy ulicy Międzymorze w Jastarni
  • 84-141 Jurata
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pomnik Juraty opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij